Jeśli Kazimierz Dolny znany jest już Państwu wzdłuż i wszerz i chcielibyście wyruszyć dalej, gorąco do tego zachęcamy. Nadwiślańskie Miasteczko ma bowiem wspaniałe okolice, o których już nie raz pisaliśmy. Tym razem proponujemy wyprawę do trzech miejscowości – Karczmisk, Polanówki i Wilkowa. Dlaczego akurat tam? W tych miejscowościach znajdują się ciekawe zabytki artchitektury sakralnej.
Wyjeżdżając z Kazimierza Dolnego, kierujemy się do Opola Lubelskiego i Annopola. Na tej trasie leżą Karczmiska, gdzie znajdziemy kościół pw. św. Wawrzyńca. Jest to świątynia w stylu klasycystycznym, jednonawowa. Budowla wybudowana zostala w latach 1842 – 1948, z cegły i kamienia. Poświęcuł ją w roku 1848 proboszcz kazimierski ks. Ignacy Połczyński. Na szczególną uwagę zasługuje tu wykonany z kamienia ołtarz główny z figurą Chrystusa Pana Ukrzyżowanego oraz ruchomym obrazem męczeństwa św. Wawrzyńca. W kościele znajdują się też XVIII-wieczne ołtarze boczne z obrazem MB Szkaplerznej i Niepokalanego Poczęcia NMP, malowane na skórze, ocalałe ze spalonego w 1842 r. kościoła, który wybudował w Karczmiskach Jerzy Lubomirski. Obok świątyni stoi, również warta obejrzenia, drewniana dzwonnica z 1723 roku. Z Karczmisk kierujemy się do Wilkowa. Po drodze zatrzymujemy się w Polanówce, gdzie obejrzeć możemy piękną kaplicę św. Barbary, która wybudowana została w 1743 roku przez Marcjannę z...
+ vollständige Beschreibung lesen
Jeśli Kazimierz Dolny znany jest już Państwu wzdłuż i wszerz i chcielibyście wyruszyć dalej, gorąco do tego zachęcamy. Nadwiślańskie Miasteczko ma bowiem wspaniałe okolice, o których już nie raz pisaliśmy. Tym razem proponujemy wyprawę do trzech miejscowości – Karczmisk, Polanówki i Wilkowa. Dlaczego akurat tam? W tych miejscowościach znajdują się ciekawe zabytki artchitektury sakralnej.
Wyjeżdżając z Kazimierza Dolnego, kierujemy się do Opola Lubelskiego i Annopola. Na tej trasie leżą Karczmiska, gdzie znajdziemy kościół pw. św. Wawrzyńca. Jest to świątynia w stylu klasycystycznym, jednonawowa. Budowla wybudowana zostala w latach 1842 – 1948, z cegły i kamienia. Poświęcuł ją w roku 1848 proboszcz kazimierski ks. Ignacy Połczyński.
Na szczególną uwagę zasługuje tu wykonany z kamienia ołtarz główny z figurą Chrystusa Pana Ukrzyżowanego oraz ruchomym obrazem męczeństwa św. Wawrzyńca. W kościele znajdują się też XVIII-wieczne ołtarze boczne z obrazem MB Szkaplerznej i Niepokalanego Poczęcia NMP, malowane na skórze, ocalałe ze spalonego w 1842 r. kościoła, który wybudował w Karczmiskach Jerzy Lubomirski. Obok świątyni stoi, również warta obejrzenia, drewniana dzwonnica z 1723 roku.
Z Karczmisk kierujemy się do Wilkowa. Po drodze zatrzymujemy się w Polanówce, gdzie obejrzeć możemy piękną kaplicę św. Barbary, która wybudowana została w 1743 roku przez Marcjannę z Polanowskich Łabęcką, dziedziczkę dóbr. Ośmioboczna kaplica wotywna poświęcono św. Barbarze – patronce flisaków. Klasycystyczny styl został nadany budynkowi podczas remontu w 1838 r., który przeprowadził prawnuk fundatorki – Karol Łabęcki. W ostatnim czasie kaplica przeszła generalny remont, dzięki czemu jej piękno przyciąga wzrok każdego mijającego ją przechodnia.
Zwiedziwszy kaplicę w Polanówce, wracamy na trasę prowadzącą do Wilkowa. Będąc na miejscu, kierujemy się w stronę kościoła pw. św. Floriana i św. Urszuli. Świątynia ta wzniesiony została w 1625 roku z fundacji rodziny Głuskich. W roku 1638 konsekrował ją bp Tomasz Oborski. Budowla jest jednonawowa, wybudowana z kamienia i cegły. Przy nawie mieści się kaplica powstała w 1723 roku z fundacji Polkowskich. W 1720 roku świątynia uległa spaleniu, jednak doczekała się restauracji w latach 80-tych XVIII wieku, a następnie na początku wieku XIX. W 1876 r. przedłużono i podwyższono nawę. Kościół ucierpiał poważnie w czasie II wojny światowej.
Zwiedzając wnętrza, należy zwrócić uwagę na XVIII-wieczną rzeźbę w ołtarzu głównym przedstawiającą Chrystusa na krzyżu oraz obrazy Matki Bożej, św. Urszuli, św. Floriana, Przemienienia Pańskiego. Warta obejrzenia jest również dzwonnica murowana, wybudowana wg projektu architekta Karola Sicińskiego.
Stąd wracamy do Kazimierza.
Przebieg trasy: Kazimierz Dolny – Karczmiska – Polanówka – Wilków – Kazimierz Dolny(Ines)
ZOBACZ MAPKĘ
-zusammenziehen