Na terenie gminy Wilków znajduje się zabytkowy kościół. Z tym kościołem wiąże się legenda, którą przedstawiam. Ponad 450 lat temu na terenie dzisiejszego Wilkowa było rozlewisko Wisły. W czasie każdych wiosennych roztopów rzeka występowała z brzegów i rozlewała się po okolicy, przez co powstało wiele mokradeł i jezior. Nad jednym z takich mokradeł, na wzniesieniu znajdowała się kapliczka flisaków, przy której modlili się oni przed każdym spływem Wisłą do Gdańska o szczęśliwy powrót do domu. Ludzie zamieszkujący te tereny mieli daleko do najbliższego kościoła czy też kaplicy. Postanowiono wiec wybudować kościół. Za najlepsze miejsce na budowę uznano wzniesienie w Podgórzu zwane cuplem. Gromadzono tam materiały budowlane, które nieznanych okolicznościach gdzieś znikały. Powtarzało się to kilkakrotni, aż w końcu ktoś zauważył, wielką stertę kamieni obok kapliczki flisaków. Uznano to za dzieło Boże i postanowiono wybudować na miejscu tej kapliczki kościół. Na początku powstała tam...
+ vollständige Beschreibung lesen
Na terenie gminy Wilków znajduje się zabytkowy kościół. Z tym kościołem wiąże się legenda, którą przedstawiam.
Ponad 450 lat temu na terenie dzisiejszego Wilkowa było rozlewisko Wisły. W czasie każdych wiosennych roztopów rzeka występowała z brzegów i rozlewała się po okolicy, przez co powstało wiele mokradeł i jezior. Nad jednym z takich mokradeł, na wzniesieniu znajdowała się kapliczka flisaków, przy której modlili się oni przed każdym spływem Wisłą do Gdańska o szczęśliwy powrót do domu.
Ludzie zamieszkujący te tereny mieli daleko do najbliższego kościoła czy też kaplicy. Postanowiono wiec wybudować kościół. Za najlepsze miejsce na budowę uznano wzniesienie w Podgórzu zwane cuplem. Gromadzono tam materiały budowlane, które nieznanych okolicznościach gdzieś znikały. Powtarzało się to kilkakrotni, aż w końcu ktoś zauważył, wielką stertę kamieni obok kapliczki flisaków. Uznano to za dzieło Boże i postanowiono wybudować na miejscu tej kapliczki kościół.
Na początku powstała tam mała kaplica. Po pierwszej wojnie świątyńkę odnowiono i rozbudowano, do czego przyczynił się mieszkający w okolicy hrabia Kliniewski. Po dziś dzień można podziwiać piękno tego kościółka.
Opracował Grzegorz D.
-zusammenziehen