Aleksander Jędrzejewski (ur. 1903 Żytomierz, zm. 1974 Wrocław) Malarz, scenograf, pedagog, członek Bractwa św. Łukasza. W latach 1923-29 studiował w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Jako uczeń Tadeusza Pruszkowskiego brał udział w plenerach w Kazimierzu Dolnym. Dużo podróżował, poznał Włochy, Francję, Grecję, Turcję, północną Afrykę. Potem zamieszkał w Kucku. Po wojnie osiadł we Wrocławiu poświęcając się przede wszystkim scenografii. Współpracował z wrocławskim Teatrem Polskim oraz wieloma scenami w kraju, między innymi Teatrem Wielkim w Łodzi. Był laureatem wielu poważnych nagród. Zajmował się także pracą pedagogiczną - był profesorem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Malował z rozmachem, dynamicznie, z dużą wrażliwości kolorystyczną. W jego twórczości jest wiele pejzaży, a wśród nich Kazimierza . Obrazy te posiadają cech malarstwa plenerowego, malowane szybko szerokimi pociągnięciami pędzla.
+ vollständige Beschreibung lesen
Aleksander Jędrzejewski (ur. 1903 Żytomierz, zm. 1974 Wrocław)
Malarz, scenograf, pedagog, członek Bractwa św. Łukasza. W latach 1923-29 studiował w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Jako uczeń Tadeusza Pruszkowskiego brał udział w plenerach w Kazimierzu Dolnym. Dużo podróżował, poznał Włochy, Francję, Grecję, Turcję, północną Afrykę. Potem zamieszkał w Kucku. Po wojnie osiadł we Wrocławiu poświęcając się przede wszystkim scenografii. Współpracował z wrocławskim Teatrem Polskim oraz wieloma scenami w kraju, między innymi Teatrem Wielkim w Łodzi. Był laureatem wielu poważnych nagród. Zajmował się także pracą pedagogiczną - był profesorem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu.
Malował z rozmachem, dynamicznie, z dużą wrażliwości kolorystyczną. W jego twórczości jest wiele pejzaży, a wśród nich Kazimierza. Obrazy te posiadają cech malarstwa plenerowego, malowane szybko szerokimi pociągnięciami pędzla.
-zusammenziehen