Rąblów to niewielka wieś nad rzeczką Bystrą położona na terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego (kilka kilometrów na wschód od Kazimierza) w gminie Wąwolnica. W 2006 r. liczyła 340 mieszkańców. Leży wśród lessowych wąwozów i dosyć wysokich wzniesień. Na jednym z nich od strony północnej znajduje się ośrodek NARTSPORT . 14 maja 1944 r. miała tu miejsce jedna z największych bitew stoczona pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a doborowymi oddziałami Wehrmachtu i zmotoryzowanej piechoty 5 Dywizji Pancernej SS Wiking w ramach niemieckiej operacji Maigewitter ( Burza Majowa ) Miała ona na celu miała na celu zlikwidowanie oddziałów partyzanckich działających na terenie Lubelszczyzny, które dokonywały ataków dywersyjnych na niemieckie transporty kolejowe. Po stronie niemieckiej walczyło tu ok. 2000 żołnierzy dowodzonych przez SS-Gruppenführera Jakoba Sporrenberga, wspieranych przez samoloty szturmowe Luftwaffe oraz sprzęt 5 DP SS Wiking. Po stronie polskiej...
+ vollständige Beschreibung lesen
Rąblów to niewielka wieś nad rzeczką Bystrą położona na terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego (kilka kilometrów na wschód od Kazimierza) w gminie Wąwolnica. W 2006 r. liczyła 340 mieszkańców. Leży wśród lessowych wąwozów i dosyć wysokich wzniesień. Na jednym z nich od strony północnej znajduje się ośrodek NARTSPORT.
14 maja 1944 r. miała tu miejsce jedna z największych bitew stoczona pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a doborowymi oddziałami Wehrmachtu i zmotoryzowanej piechoty 5 Dywizji Pancernej SS Wiking w ramach niemieckiej operacji Maigewitter (Burza Majowa) Miała ona na celu miała na celu zlikwidowanie oddziałów partyzanckich działających na terenie Lubelszczyzny, które dokonywały ataków dywersyjnych na niemieckie transporty kolejowe. Po stronie niemieckiej walczyło tu ok. 2000 żołnierzy dowodzonych przez SS-Gruppenführera Jakoba Sporrenberga, wspieranych przez samoloty szturmowe Luftwaffe oraz sprzęt 5 DP SS Wiking. Po stronie polskiej walczyli żołnierze z oddziałów Armii Ludowej pod dowództwem ppłk. Mieczysława Moczara "Mietka" (600 partyzantów, a wśród nich poeta Stanisław Jerzy Lec), 200 partyzantów radzieckich pod dowództwem kpt. Czepigi oraz żołnierze z jednego plutonu AK i jednego plutonu BCh – w sumie ok. 900 partyzantów, którzy zostali okrążeni przez Niemców w lasach rąblowskich. Bitwa pozostała nierozstrzygnięta, chociaż licząc straty (po stronie niemieckiej ok. 300 zabitych i rannych, po stronie polskiej –40 poległych, 50 rannych) – zwycięska dla Polaków. Bitwa pod Rąblowem jest także rzadkim przykładem współdziałania na polu walki pomiędzy AL i AK - formacjami politycznie i ideowo skonfliktowanymi.
Dziś o majowej bitwie przypomina okazały monument wystawiony w lesie, tuż za wyciągami narciarskimi ośrodka NARTSPORT. Jeszcze w latach 80 – tych XX w. był to cel wiosennych rajdów harcerskich.
Dziś Rąblów kojarzy się z aktywnym wypoczynkiem – zimą ze sportami zimowymi, a latem z wypoczynkiem na basenach czy wyprawami quadami.
-zusammenziehen