Spichlerz – hotel „Król Kazimierz” – przy ul. Puławskiej 70 pochodzi z 2 poł. XVII w., chociaż wg niektórych jest to jeden z najstarszych spichlerzy kazimierskich jeszcze z XVI w.
Spichlerz - hotel "Król Kazimierz" posiada późno manierystyczne szczyty dachowe wzorowane na kazimierskim kościele św. Anny. W XIX w. budynek przystosowano na potrzeby browaru . W czasie wojny uległ poważnym zniszczeniom. Odbudowano go w latach 1945 – 55 z przeznaczeniem na przetwórnię owoców , która funkcjonowała tu do lat 80 ubiegłego wieku. Już wtedy podnoszono kwestię zniekształcenia bryły budynku m.in. poprzez podwyższenie go o jedną kondygnację. W 2005 r. rozpoczęła się kolejna – także budząca spore kontrowersje – przebudowa wg projektu Tadeusza Michalaka. Bryła spichlerza została powiększona, dobudowano do niej również nowoczesne budynki hotelowe, które stanowią integralną całość z materią zabytkową. Dwa lata później hotel „Król Kazimierz” przywitał swoich pierwszych gości. Spichlerz - hotel "Król Kazimierz" znajduje się na terenie dawnego portu , który historycy lokalizują w u wylotu Norowego Dołu. Dnem wąwozu płynął strumień, który wpadał do łachy wiślanej, na...
+ vollständige Beschreibung lesen
Spichlerz – hotel „Król Kazimierz” – przy ul. Puławskiej 70 pochodzi z 2 poł. XVII w., chociaż wg niektórych jest to jeden z najstarszych spichlerzy kazimierskich jeszcze z XVI w.
Spichlerz - hotel "Król Kazimierz" posiada późno manierystyczne szczyty dachowe wzorowane na kazimierskim kościele św. Anny. W XIX w. budynek przystosowano na potrzeby browaru. W czasie wojny uległ poważnym zniszczeniom. Odbudowano go w latach 1945 – 55 z przeznaczeniem na przetwórnię owoców, która funkcjonowała tu do lat 80 ubiegłego wieku. Już wtedy podnoszono kwestię zniekształcenia bryły budynku m.in. poprzez podwyższenie go o jedną kondygnację. W 2005 r. rozpoczęła się kolejna – także budząca spore kontrowersje – przebudowa wg projektu Tadeusza Michalaka. Bryła spichlerza została powiększona, dobudowano do niej również nowoczesne budynki hotelowe, które stanowią integralną całość z materią zabytkową. Dwa lata później hotel „Król Kazimierz” przywitał swoich pierwszych gości.
Spichlerz - hotel "Król Kazimierz" znajduje się na terenie dawnego portu, który historycy lokalizują w u wylotu Norowego Dołu. Dnem wąwozu płynął strumień, który wpadał do łachy wiślanej, na której była założona śluza portowa. W ten sposób między łachą a nowym korytem Wisły powstała wrzecionowata wyspa – zwana Rafą lub Tamą, na której znajdowało się ustawione w kilku rzędach spore skupisko spichlerzy.
Do dzisiejszych czasów zachowały się w tym miejscu tylko 5 spichlerzy: spichlerz – hotel Król Kazimierz, spichlerz Pielaka, spichlerz „Pod Wianuszkami”, Bliźniak i ruina spichlerza Nowakowskiego.
-zusammenziehen