Spichlerz „Bliźniak” przy ul. Puławskiej 46 znajduje się na terenie dawnego portu, poza Wyspą Spichrzów, szczytowo do łachy, nad którą go wystawiono.
Pochodzi z 1 poł. XVII wieku, jednakże nie można wykluczyć, iż należy do grupy najwcześniejszych kazimierskich spichlerzy murowanych. Data 1792 znajdująca się na szczycie budynku to rok przebudowy spichlerza. Jego bryła wzorowana jest na średniowiecznych gdańskich magazynach zbożowych. Nazwa spichlerza wiąże się z faktem, że wchodził on w skład dwóch bliźniaczo do siebie podobnych magazynów zbożowych, z których północny w XIX w. popadł w ruinę i dziś nie ma po nim śladu. Blźniak znajduje się na terenie dawnego portu , który historycy lokalizują w u wylotu Norowego Dołu. Dnem wąwozu płynął strumień, który wpadał do łachy wiślanej, na której była założona śluza portowa. W ten sposób między łachą a nowym korytem Wisły powstała wrzecionowata wyspa – zwana Rafą lub Tamą, na której znajdowało się ustawione w kilku rzędach spore skupisko spichlerzy. Do dzisiejszych czasów zachowały się w tym miejscu tylko 5 spichlerzy: spichlerz – hotel Król Kazimierz, spichlerz Pielaka,...
+ vollständige Beschreibung lesen
Spichlerz „Bliźniak” przy ul. Puławskiej 46 znajduje się na terenie dawnego portu, poza Wyspą Spichrzów, szczytowo do łachy, nad którą go wystawiono.
Pochodzi z 1 poł. XVII wieku, jednakże nie można wykluczyć, iż należy do grupy najwcześniejszych kazimierskich spichlerzy murowanych. Data 1792 znajdująca się na szczycie budynku to rok przebudowy spichlerza. Jego bryła wzorowana jest na średniowiecznych gdańskich magazynach zbożowych.
Nazwa spichlerza wiąże się z faktem, że wchodził on w skład dwóch bliźniaczo do siebie podobnych magazynów zbożowych, z których północny w XIX w. popadł w ruinę i dziś nie ma po nim śladu.
Blźniak znajduje się na terenie dawnego portu, który historycy lokalizują w u wylotu Norowego Dołu. Dnem wąwozu płynął strumień, który wpadał do łachy wiślanej, na której była założona śluza portowa. W ten sposób między łachą a nowym korytem Wisły powstała wrzecionowata wyspa – zwana Rafą lub Tamą, na której znajdowało się ustawione w kilku rzędach spore skupisko spichlerzy.
Do dzisiejszych czasów zachowały się w tym miejscu tylko 5 spichlerzy: spichlerz – hotel Król Kazimierz, spichlerz Pielaka, spichlerz „Pod Wianuszkami”, Bliźniak i ruina spichlerza Nowakowskiego.
-zusammenziehen