Jan Koszczyc Witkiewicz – architekt. Związał się z Kazimierzem na krótko – meszkłtu osiem lat, nie wiecej. Pozostawił po sobie szkice i zrealizowane projekty budowli, które okresliły charakter Miasteczka. Zapraszamy na wędrówkepo Kazimierzu w poszukiwaniu perełek witkiewiczowskiej architektury. Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza znają chyba wszyscy, którzy choć raz przespacerowali się z rynku nad Wisłę. Niedawno mineło 90 lat od założenia tej szkoły, jednej z najstarszych szkół w regionie. Mury z kazimierskiej opoki, częściowo otynkowane, ozdobione gdzieniegdzie beczkowatymi kolumienkami rodem ze szlacheckiego dworku i czerwona dachówka – to charakterystyczne cechy stylu Witkiewicza, który pasje architektoniczne łączył z pasjami wychowawczymi. Jeżeli stąd pójdziemy nad Wisłę, to tużza mostkiem na Grodarzu skręćmy w lewo. Tu na ulicy Senatorskiej bieleje budynek dawnej łażni miejskiej . Dziś hotel - "Perła Kazimierza". To najpiękniejsza chyba w Kazimierzu realizacja...
+ vollständige Beschreibung lesen
Jan Koszczyc Witkiewicz – architekt. Związał się z Kazimierzem na krótko – meszkłtu osiem lat, nie wiecej. Pozostawił po sobie szkice i zrealizowane projekty budowli, które okresliły charakter Miasteczka. Zapraszamy na wędrówkepo Kazimierzu w poszukiwaniu perełek witkiewiczowskiej architektury.
Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza znają chyba wszyscy, którzy choć raz przespacerowali się z rynku nad Wisłę. Niedawno mineło 90 lat od założenia tej szkoły, jednej z najstarszych szkół w regionie.
Mury z kazimierskiej opoki, częściowo otynkowane, ozdobione gdzieniegdzie beczkowatymi kolumienkami rodem ze szlacheckiego dworku i czerwona dachówka – to charakterystyczne cechy stylu Witkiewicza, który pasje architektoniczne łączył z pasjami wychowawczymi. Jeżeli stąd pójdziemy nad Wisłę, to tużza mostkiem na Grodarzu skręćmy w lewo. Tu na ulicy Senatorskiej bieleje budynek dawnej łażni miejskiej. Dziś hotel - "Perła Kazimierza". To najpiękniejsza chyba w Kazimierzu realizacja tego stylu.
Połączenie bieli kaziierskiej opoki i czerwieni dachówek zastosował Witkiewicz także w udynkach kazimierskich kamienic: Dom Kifnera obok pomnika psa pod Farą i dom Wermana pod klasztorem oo. reformatów. Warto tu się zatrzymać na chwilę. Pod murami klasztoru stoi kapliczka z Matką Bożą zaprojektowana przez Koszczyca w stylu góralskim. W tym stylu architekt pozostawił w Kazimierzu willę Potworowskich usytuowaną na zboczu przy ulicy Krakowskiej.
W 1918 r założył Szkołę Rzemiosł Budowlanych w Nałęczowie, by po roku przenieść ją do Kazimierza nad Wisłą. Tu zajęcia warsztatowe odbywały się początkowo na terenie dawnej garbarni przy ulicy Nadwiślańskiej (gdzie obecnie znajduje się szkoła), natomiast sale lekcyjne, kuchnię, stołówkę i internat umieszczono w opuszczonym Klasztorze Reformatów.
Na początku lat dwudziestych ubiegłego stulecia Witkiewicz zaprojektował i wybudował przy współudziale uczniów dla swej szkoły budynki, które do dziś wzbudzają zainteresowanie przechodniów. Choć szkoła w ciągu tych 90 lat znacznie się rozbudowała, przybyły tu nowe budynki projektowane m.in. przez Karola Sicińskiego, wciąż jeszcze można tu odnaleźć adnotacje na szkolnych murach: ”Uzdajał Jan Koszczyc Witkiewicz”.
Witkiewicz – nazwisko znane w przedwojennej Rzeczypospolitej. Stanisław Witkiewicz – twórca stylu zakopiańskiego, w którym gustował i Jan Koszczyc – był stryjem twórcy kazimierskiej szkoły. Stanisław Witkiewicz junior – jego stryjecznym bratem. Witkiewicz nie odbiegał zdolnościami od swojej rodziny. Pozostawił po sobie trwały ślad w architekturze Kazimierza: Dom Kifnerów w rynku, Dom Potworowskich przy ulicy Krakowskiej, Łaźnię Miejską przy Senatorskiej i kilka mniejszych projektów (willa Kwiecińskich przy ul. Bulwar, willa Opoków przy ul. Nadwiślańskiej). Z Kazimierza wyjechał, by zrealizować projekt swojego życia – warszawski gmach SGH.
Szkoła jednak pozostała i nadal funkcjonuje. Nadal kształci młodzież zgodnie z potrzebami Kazimierza i kraju. Miejsce mularzy, którzy odbudowywali Polskę po zniszczeniach I wojny światowej, zajęli hotelarze, którzy wkrótce będą obsługiwać turystów licznie odwiedzających Miasteczko.
4 kwietnia 2008 r. odbył się jubileusz 90 – lecia szkoły i 10 – lecia nadania jej imienia. 90 lat to piękny wiek. Warto o tym pamiętać podczas weekendowego spaceru nad Wisłę, który można wydłużyć tak, by wyszukać kazimierskie perełki witkiewiczowskiej architektury.
-zusammenziehen