Ähnliche
Kommentare
Anna Ewa Soria,
kommentieren
Hinzufügen von Kommentar
Kommentar wird geladen. Diese Seite nicht erfrischen.
hinzugefügte Kommentare (11)
-
RedakcjaNagrody zostały wysłane do laureatów konkursu pocztą.
-
RedakcjaCzekamy jeszcze na jeden adres i rozpoczynamy wysyłkę nagród.
-
Daks.Nie dla wszystkich limeryk.
Choć wszyscy czytają.
Zawarte w nim treści,
Nowe spojrzenie dają. -
RedakcjaDziękujemy za duże zainteresowanie konkursem i za wszelkie - także te bardzo surowe - opinie. Zależało nam na tym, by zainspirować Państwa do stworzenia krótkich tekstów poświęconych Kazimierzowi - limeryk był tu tylko pretekstem. I powstały teksty oddające w sposób humorystyczny - nierzadko z przekąsem - istotę Kazimierza i charakter jego mieszkańców. Może nie do końca zgodne z wymogami gatunku, ale przecież istotą limeryku jest zabawa, absurd, „brednia” , jak pisał Gałczyński, którego pierwsze czterowersowe limeryki także dalekie były od ideału. Konkurs miał być taką formą zabawy rzeczywistością i słowem; nie miał charakteru ściśle literackiego - w jury nie zasiadała komisja złożona z teoretyków literatury i poetów specjalizujących się w limerykach. W jednym z komentarzy padła propozycja, by określić nasze utwory konkursowe jako „kazimeryki” - ciekawa propozycja, może z niej jeszcze - jednak w formie „kazimieryki” bardziej miękkiej - skorzystamy? ;-)
-
K.I.GałczynskiBeznadziejne. To mają być limeryki? Czy autorzy powyższych gniotów wiedzą w ogóle co to jest jamb, anapest i amfibrach? Potrafią liczyć sylaby? Żenada. I to na dodatek konkursowa.
-
heheJeśli już masz taka wiedzę to co za problem cos skrobnąć? Czekam tydzień na poprawny limeryk na dowolny temat, inaczej będę miał za chętkę z pętelką, co nie omieszkam tu wpisać.
-
Ulka-KazimierzK.I. Gałczyński w tej kwestii nie powinien się raczej wypowiadać. Sam pisał limeryki niezgodne z zasadami http://www.limeryki.pl/muzeum/KurjerPoranny_1935_nr_83_str._14.pdf
-
Kostek GTo patrz pan, panie hehe jak się pisze limeryki:
Portugalczyk Fernando z Lizbony,
Miał czterdziestkę, lecz wciąż był bez żony
Chciał by miała biust F
Czarne włosy i brew
I wiedziała co znaczy "spalony".
Jakieś , &^%$, uwagi? -
heheNBie ma odpowiedzi na pytanie -kiedy? za krótkie sentencje 1 i 2, 5 wers jest kontynuacja myślowa 3 i 4, a winien być albo zaprzeczeniem albo odjazdem w abstrakcje ( i najdłuższy), także panie Kostek G bez napinania się proszę. wers 3 i 4 maja swietny rytm, jest co szlifowac
-
Kostek G"Spalony" to u kobiety jak najbardziej odjazd w abstrakcję. Poza tym wersy 1 i 2 są modelowe, dokładnie takie jakie w limeryku powinny być.
-
hehenie są modelowe panie Kostek, mylisz się pan, nie są równe rytmicznie, natomiast puenta jest ciągiem dalszym myśli z 3 i 4 wersu, gdyż kontynuuje wymagania od kandydatki, a nie rozwiązuje sytuacje w sposób nonsensowny czy abstrakcyjny. Wiele jak widać się Kostkowi wydaje względem siebie, to fraszką zakończę:
...opierał się osieł, iż jest ponad nami
nawet gdy już był salami... -
GrzehůPan Kostek faktycznie strzelił limeryk niemalk idealny rytmicznie.
Anapesty jak się patrzy!
(Gdyby ktoś chciał się czepiać, to co najwyżej zamiana „miała biust” na „biust miała” mogłay leciutko poprawić akcent, ale naprawdę trzeba już być czepialskim.)
Limeryk wcale nie _wymaga_, by akcja rozwijała się w jakikolwiek modelowy sposób. Ten pogląd pokutuje od czasu wydania książki Bikont i Szczęsnej, które przepisały (z błędami zresztą) fragmenty gsiążki Baring-Goulda. Wspomniany tam schemat fabularny to jedynie obserwacja, a nie zalecenie.
A co do „chętki” z pętelką...
http://sjp.pwn.pl/sjp/hetka-petelka;2464471.html -
Konstanty Ildefons GałczyńskiUłan rzekł do panny Krysi
Ten Gałczyński to mi wisi
Konstanty Ildefons Baczyński
-
-
Hanna S.W pewnym mieście na Lubelszczyźnie
Na krzyż posezonowej maliźnie
Ideę wzniecono. ..
Lecz gniewu grono
Wygrało z limerycznym komizmem. ..
(Wiem, że rymy niedokładne i sylaby się nie zgadzają, wybaczcie,to tylko taka wyprawka przed Noblem)
Serdecznie Państwa pozdrawiam życząc radosnego wieczoru.
Dziękuję za poświęconą mi uwagę. Jednak niczym będzie mój zgon...
Nie wiem jak Państwo, ale ja dzisiaj świętuję.
No to na zdrowie! Za Kazimierz! Zawsze i pomimo wszystko za Kazimierz!
PS. Pijany... dziękuję i... Twoje zdrowie też rzecz jasna!-
shortrecenzjaAle kiedy? pamiętaj o - kiedy? chodzi o nawiązanie do starożytnej zasady literackiej jedności miejsca i czasu akcji celem uzyskania powagi by tym bardziej uzyskać efekt abstrakcji puenty. Oczywiście slusznym jest wg limerycznych zasad nazwę miejsca dać w pierwszym wersie na końcu co, utrudnia zadanie. Pozdrawiam
-
-
pijany znad Grodarzarozdawszy wczoraj, w miasteczku, nagrody
doszli do wszelakiej zgody
coby w roku przyszłym
przydzielać je bystrym
jak również z Grodarzy -
wanka-wstankaw zeszłe lato, w sierpniu, w Kazimierzu Dolnym
pewien tubylec był turystce namolnym
ona się wkurzyła
męża wydzwoniła
tubylec dochodzi do zdrowia, w procesie powolnym-
hehehea w zimie w miasteczku dwóch księżycy
wielki zrobili konkurs by limerycy
spod pierwszego
zasilili pustkę drugiego
i wyszło przykre - większość spod matrycy
-
-
MadziaŻałosne miało być 10 nagród jest 8. Zresztą 38 limeryków z czego chyba 30 przysłała Hanna S. :)
-
GrzehůZa słaba reklama.
-
-
shortrecenzjato są połowiczne limeryki, w 1 zdaniu winien być czas i miejsce (gdzie? kiedy?, w 2 opis zdarzenia (co?), 3 i 4 to dalszy ciąg akcji (jak?) 5 to rozwiązanie akcji lub problemu dążące do abstrakcyjnego humoru, oczywiście rymowane "aabba". żaden z wymienionych nie spełnia wszystkich kryteriów, w związku z tym ogłaszam, iż był to konkurs na kazimeryki. Wierszyki Dembowskiego to porażka przy objawionym talencie (do szlifu) Hanny S. której gratuluje i polecam dalszą działalność. Równanie nagród to porażka organizatora, który jak to teraz modne, mówi ale nie bardzo wie o czem.
-
pijany znad Grodarzato takie : " wszystkie dzieci zaśpiewaly równie pięknie i wszystkie zasługują na wyroznienie "
-
Choć wszyscy czytają.
Zawarte w nim treści,
Nowe spojrzenie dają.