Landkarte
Beschreibung des Objekts
Zespół Szkół - założony przez architekta Jana Koszczyca Witkiewicza jako Szkoła Rzemiosł Budowlanych - istnieje od 1918 r.
Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza prowadzi w roku szkolnym 2019/2020 nabór do następujących szkół: TECHNIKUM cykl kształcenia 4 lata dla absolwentów gimnazjum i 5 lat dla absolwentów szkoły podstawowej, praktyki zawodowe organizowane przez szkołę w trakcie nauki (uczeń sam może wskazać firmę, w której chce odbyć praktykę) wykształcenie na poziomie średnim technicznym, uzyskanie tytułu technika oraz możliwość zdania matury. TECHNIK HOTELARSTWA – UŚMIECH NA DZIEŃ DOBRY Jeżeli interesuje Cię, jak działają hotele, jeśli lubisz poznawać ludzi, zawierać nowe znajomości, jesteś komunikatywny i nie boisz się wyzwań to technik hotelarstwa jest właśnie dla Ciebie. Przygotowujemy do pracy w sektorze usług turystycznych. Uczymy, jak kompleksowo i profesjonalnie obsłużyć gościa hotelowego. Specjalnie dobrane przedmioty przygotowują do pracy w różnego typu obiektach hotelarskich, dają też możliwość rozpoczęcia własnej działalności w tym obszarze. Nasze doświadczenie w...
+ vollständige Beschreibung lesenZespół Szkół - założony przez architekta Jana Koszczyca Witkiewicza jako Szkoła Rzemiosł Budowlanych - istnieje od 1918 r.
Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza prowadzi w roku szkolnym 2019/2020 nabór do następujących szkół:
TECHNIKUM
cykl kształcenia 4 lata dla absolwentów gimnazjum i 5 lat dla absolwentów szkoły podstawowej,
praktyki zawodowe organizowane przez szkołę w trakcie nauki (uczeń sam może wskazać firmę, w której chce odbyć praktykę)
wykształcenie na poziomie średnim technicznym, uzyskanie tytułu technika oraz możliwość zdania matury.
TECHNIK HOTELARSTWA – UŚMIECH NA DZIEŃ DOBRY
Jeżeli interesuje Cię, jak działają hotele, jeśli lubisz poznawać ludzi, zawierać nowe znajomości, jesteś komunikatywny i nie boisz się wyzwań to technik hotelarstwa jest właśnie dla Ciebie. Przygotowujemy do pracy w sektorze usług turystycznych. Uczymy, jak kompleksowo i profesjonalnie obsłużyć gościa hotelowego. Specjalnie dobrane przedmioty przygotowują do pracy w różnego typu obiektach hotelarskich, dają też możliwość rozpoczęcia własnej działalności w tym obszarze. Nasze doświadczenie w kształceniu pozwala nam zaprosić Cię do nauki na kierunku prestiżowym, o szerokich możliwościach rozwoju i doskonalenia zawodowego w kraju i za granicą.
Zakres kompetencji zawodowych absolwenta:
prowadzenie działalności promocyjnej oraz sprzedaż usług hotelarskich,
rezerwowanie usług hotelarskich,
wykonywanie prac związanych z obsługą gości w recepcji,
przygotowywanie jednostek mieszkalnych do przyjęcia gości,
przygotowywanie i podawanie śniadań w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie,
przyjmowanie i realizacja zamówień na hotelarskie usługi dodatkowe.
Perspektywy rozwoju zawodowego ucznia:
wykonanie usług kelnerskich
barman
animator czasu wolnego
florysta
obsługa kas fiskalnych
programy biurowe w administracji
księgowość w małej firmie
Możliwości w zakresie zatrudnienia:
Po uzyskaniu tytułu technika hotelarstwa otwierają się możliwości pracy w zakładach hotelarskich, ośrodkach wypoczynkowych, zakładach uzdrowiskowych, pensjonatach, zajazdach, gościńcach, schroniskach, kwaterach prywatnych, a także w bazach ruchomych: promowej, żeglugowej, kolejowej, lotniczej oraz innych instytucjach posiadających bazę noclegową. Możesz być zatrudniony w organach administracji samorządowej zajmujących się usługami hotelarskimi, a także w branżowych organizacjach i stowarzyszeniach.
NOWOŚĆ !!! - specjalność „wellness & spa”
Specjalizacja "wellness & spa" kierowana jest szczególnie dla osób, które chcą poznać specyfikację pracy z ludźmi w ośrodkach rekreacyjnych, gabinetach odnowy biologicznej, w hotelach wyposażonych w bazę służącą aktywności fizycznej i zdrowiu określonej powszechnie jako wellness & spa. Zajęcia mają na celu przekazanie w sposób szczegółowy wiedzy z zakresu kompleksowej pielęgnacji twarzy i ciała opartej na filozofii wellness & spa, a także z zakresu zarządzania i nadzoru całym działem wellness & spa w hotelu.
TECHNIK LOGISTYK - PLANOWANIE RZECZYWISTOŚCI
Kształcenie w tym zawodzie ma na celu przygotować Cię do pracy: w instytucjach i firmach zajmujących się planowaniem, organizowaniem, kierowaniem i kontrolą przemieszczania towarów od producenta do konsumenta wykorzystując różnego rodzaju informacje, optymalizując czas, koszty dostawy towarów i drogę wykorzystując w tym celu systemy informatyczne.
Zakres kompetencji zawodowych absolwenta:
przyjmowanie i wydawanie towarów z magazynu,
przechowywanie towarów,
prowadzenie dokumentacji magazynowej,
planowanie, organizowanie i dokumentowanie procesów transportowych i spedycyjnych,
Perspektywy rozwoju zawodowego ucznia:
operator wózków widłowych,
operator bezzałogowego statku powietrznego (dronów) w realizacji zadań logistycznych.
Możliwości w zakresie zatrudnienia:
Specjaliści do spraw logistyki mogą podejmować pracę w działach logistyki przedsiębiorstw przemysłowych, handlowych, dystrybucyjnych, usługowych oraz transportowo-spedycyjnych. Jako technik logistyk możesz pracować w działach sprzedaży i prognozowania popytu, planowania zakupów, handlu elektronicznego, logistyki miejskich usług infrastrukturalnych, systemów informacyjnych wspomagających dystrybucję towarów, gospodarki odpadami, recyklingu, planowania produkcji i zapasów, gospodarki materiałowej, transportu wewnętrznego.
NOWOŚĆ !!! – specjalność LOGISTYKA WOJSKOWA
Nowością w naszej szkole jest - logistyka wojskowa w zawodzie technik logistyk. Ma ona zapewnić uczniom nie tylko podstawową wiedzę specjalistyczną z przedmiotów logistycznych, ale również niezbędne przygotowanie do pracy w jednostkach wojskowych.
Uczniowie będą brali udział w zajęciach praktycznych i wykładach specjalistycznych z zakresu taktyki i logistyki wojskowej, zajęciach samoobrony i ratownictwa medycznego, wyjazdach na poligony, strzelnicę, zajęciach z krótkofalarstwa oraz w miarę możliwości działaniach na sprzęcie wojskowym.
Uczniów podejmujących naukę w szkole obowiązuje mundur, w który muszą wyposażyć się we własnym zakresie.
TECHNIK SPEDYTOR − PRZYSZŁOŚĆ W TWOICH RĘKACH
Przygotujemy Cię do pracy w: przedsiębiorstwach transportu kolejowego, samochodowego lub lotniczego, w firmach zajmujących się opracowywaniem instrukcji wysyłkowych i materiałów informacyjnych dla klientów oraz organizacją wyładunku towarów lub załadunku, sporządzaniem umów z klientami, kontrahentami krajowymi i zagranicznymi. Spedytor prowadzi rozliczenia cła, wypełnia druki celne, organizuje odprawy celne towarów sprowadzanych z zagranicy lub wywożonych z kraju.
Możliwości w zakresie zatrudnienia:
Jako absolwent naszego Technikum możesz pracować w firmach z branży transportowej, przemysłowej, budowlanej, handlowej, usługowej, informatycznej, telekomunikacyjnej, agencjach obsługi portów morskich i lotniczych oraz w przedsiębiorstwach transportu kolejowego. Możesz kontynuować naukę na wybranej uczelni (np. logistyka i spedycja, transport), pracować lub samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą na własny rachunek. To niewątpliwie zawód przyszłości. Każda firma bowiem posiadająca środki transportu lub zlecająca transport firmom zewnętrznym, poszukuje spedytorów do sprawnego obsługiwania klientów.
TECHNIK OBSŁUGI TURYSTYCZNEJ – RUCH TO ZDROWIE
NOWOŚĆ !!! - specjalizacja pilotaż wycieczek
Jeśli kochasz podróże, pragniesz poznać nowych, ciekawych ludzi i jednocześnie chcesz osiągnąć stabilizację finansową, wybierz ten kierunek. Zajęcia i praktyki nauczą Cię: pozyskać klientów w branży turystycznej, poznać możliwości własnego regionu, Polski i innych krajów, osiągnąć sprzedażowe cele, dobrze zorganizować swoją pracę, wytrwać w działaniu, być kreatywnym, zaangażowanym oraz dyspozycyjnym, ćwiczyć umiejętności komunikacyjne z klientami, być asertywnym i odpornym na stres, posługiwać się językami obcymi (angielski, niemiecki), bardzo dobrze obsługiwać komputer (pakiet Office, Internet). W trakcie edukacji przygotujesz i przeprowadzisz przynajmniej trzy imprezy turystyczne.
Możliwości w zakresie zatrudnienia:
Ten kierunek jest dla Ciebie, jeżeli jesteś zainteresowany pracą w biurach podróży, agencjach turystycznych, ośrodkach informacji turystycznej, domach wczasowych, organach administracji samorządowych zajmujących się organizacją i promocją turystyki, jako:
specjalista do spraw turystyki, sprzedaży i obsługi branży turystycznej,
organizator imprez, kongresów i konferencji, wczasów, wyjazdów integracyjnych, pielgrzymek,
rezydent biura podróży,
pracownik informacji turystycznej,
organizator atrakcyjnych wycieczek,
pilot wycieczek.
TECHNIK HANDLOWIEC − DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA NA WŁASNY RACHUNEK
Kształcenie w tym zawodzie ma na celu przygotować Cię do pracy: w działach handlowych podmiotów gospodarczych, w firmach handlowych, w agencjach reklamowych, do prowadzenia własnej działalności gospodarczej w branży handlowo-marketingowej. Zawód technika handlowca jest obecnie poszukiwanym zawodem na rynku pracy.
Możliwości w zakresie zatrudnienia:
Ukończenie tego kierunku zapewni Tobie pracę w firmach handlowych, produkcyjnych i usługowych, sklepach, hurtowniach, jako:
sprzedawca,
sales representative (przedstawiciel handlowy),
sales manager (szef działu sprzedaży, dystrybutor produktów wśród większych klientów),
specjalista reklamy i marketingu,
telemarketer,
pośrednik handlowy (agent, dealer),
specjalista do spraw obsługi klienta, sprzedaży, zaopatrzenia,
merchandiser (dystrybutor produktów),
przedsiębiorca.
Perspektywy rozwoju zawodowego ucznia:
obsługa kas fiskalnych,
programy biurowe w administracji,
księgowość w małej firmie.
LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
profil ogólny jest idealną klasą dla osób, które nie mają jeszcze sprecyzowanych dalszych planów edukacyjnych,
nauczane języki: angielski, niemiecki, rosyjski,
przedmioty w zakresie rozszerzonym: jeden język nowożytny do wyboru z trzech (j. angielski, j. niemiecki, j. rosyjski); język polski, geografia.
BRANŻOWA SZKOŁA I STOPNIA
- oddział wielozawodowy
Absolwentom gimnazjum i szkół podstawowych, którzy podpiszą umowę o praktyczną naukę zawodu z wybranym zakładem pracy, oferujemy naukę w klasie wielozawodowej. Jako młodociani pracownicy zdobywać będziecie kwalifikacje w wybranym przez siebie zawodzie. Praktyczną naukę zawodu odbywać będziecie w zakładach pracy, teoretyczne przedmioty zawodowe realizować będziecie w formie miesięcznych kursów dokształcających poza szkołą. Zawody naszych branż są w grupie deficytowych, czyli poszukiwanych. Będziesz zatem poszukiwanym pracownikiem na rynku pracy.
Zawodami tymi są: ślusarz, mechanik pojazdów samochodowych, blacharz samochodowy, lakiernik, kucharz, piekarz, cukiernik, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, monter sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych, stolarz, fryzjer, sprzedawca, wędliniarz. Absolwenci Branżowej Szkoły I stopnia mogą kontynuować naukę w Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych.
NOWOŚĆ !!! - MAGAZYNIER-LOGISTYK – NOWY ZAWÓD POSZUKIWANY NA RYNKU
W trakcie nauki uczeń zdobędzie umiejętności z zakresu obsługi magazynów przyprodukcyjnych, dystrybucyjnych i spedycyjnych, wykorzystując przy tym komputer, narzędzia do znakowania, pakowania i zabezpieczania towarów oraz urządzenia do automatycznej identyfikacji towarów. Będzie miał możliwość ukończenia kursu operatora wózków widłowych.
LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH
Cykl kształcenia 3 lata.
to propozycja dla osób, które chcą zdobyć średnie wykształcenie nie rezygnując z pracy i codziennych obowiązków,
ukończenie szkoły umożliwia przystąpienie do egzaminu maturalnego,
otwiera drogę do dalszego kształcenia,
nauka trwa 4 semestry dla absolwentów (od 2015 r.) zasadniczych szkół zawodowych (edukacja rozpoczyna się od drugiej klasy),
nauka w systemie zaocznym. Zjazdy w soboty i niedziele.
Nasza szkoła zapewnia możliwość odbycia zagranicznych praktyk zawodowych. Dzięki nim zdobędziecie ciekawe doświadczenie zawodowe, a w przyszłości dobrze płatną pracę.
Serdecznie zapraszamy :-)
Informacje o zasadach rekrutacji można uzyskać na stronie internetowej www.koszczyc.kazimierz-dolny.pl w zakładce profile kształcenia – zasady rekrutacji lub w sekretariacie szkoły – tel. (81) 88-10-558.
Baza dydaktyczna:
- klasopracownie wyposażone w różnorodne pomoce dydaktyczne, w tym rzutniki multimedialne i tablice interaktywne; w tym nowe pracownie zawodowe
- pracownia komputerowa
- pracownia językowa wyposażona w wysokiej klasy sprzęt nagłaśniający i odtwarzający
- biblioteka z czytelnią – centrum multimedialne, wyposażone w stanowiska komputerowe, drukarki, skanery
- sala gimnastyczna
- siłownia
- kort tenisowy
- strzelnica sportowa
- boisko szkolne z bieżnią, boiskiem do koszykówki i piłki nożnej oraz tzw. ścieżką zdrowia do ćwiczeń sprawnościowych
- internat na 50 miejsc
- stołówka szkolna
- doświadczona kadra pedagogiczna
Atuty szkoły:
- 3 miejsce w powiecie puławskim w Ogólnopolskim Rankingu Szkół Ponadgimanzjalnych 2019 (tuż za Zespołem Szkół Technicznych i Technikum nr 2 w ZS nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Puławach) i 40 miejsce w województwie na 178 lubelskich techników
- szkoła bezpieczna – monitoring wizyjny
- praktyki zawodowe dla hotelarzy w Niemczech i na promach pasażerskich oraz hotelach Kazimierza Dolnego, Nałęczowa i Puław
- języki obce – niemiecki i angielski, rosyjski (w liceum i technikum dwa do wyboru, w ZSZ jeden do wyboru) oraz język angielski i niemiecki zawodowy
- laureaci Ogólnopolskiego Turnieju Cukierniczego im. Wojciecha Kandulskiego w Poznaniu
- finaliści Olimpiady Hotelarskiej i Logistycznej
- szkolny klub sportowy, w tym męskie drużyny siatkówki i koszykówki oraz żeńska drużyna koszykówki
- atrakcyjne zajęcia pozalekcyjne dostosowane do zainteresowań uczniów, w tym: kółko informatyczne, Klub Młodego Hotelarza, Koło Młodych Miłośników Kazimierza Dolnego, redakcja szkolnej gazety „O co Kaman?”
- aktywnie działający Samorząd Uczniowski, angażujący się w wolontariat (Hospicjum, WOŚP, akcje charytatywne na terenie parafii Kazimierz Dolny, pomoc powodzianom)
- kultywowanie tradycji narodowych i kształcenie postaw patriotycznych: współpraca ze Związkiem Sybiraków, organizacja uroczystości lokalnych: Dęby Katyńskie, Droga Krzyżowa, Dzień Patrona – Jana Koszczyca Witkiewicza i inne
- organizacja cyklicznych imprez znanych w środowisku lokalnym, takich jak: Biegi Uliczne o Puchar Burmistrza Kazimierza Dolnego, Gwiaździsty Rajd Gimnazjalny, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Maraton Pisania Listów Amnesty International, W poszukiwaniu skarbu króla Kazimierza i inne.
- kontakty ze szkołą na Ukrainie oraz sympatykami szkoły z niemieckiego Staufen
Informacje o zasadach rekrutacji można uzyskać na stronie internetowej www.zskd.pl w zakładce profile kształcenia – zasady rekrutacji lub w sekretariacie szkoły – tel. (81) 88-10-558(81) 88-10-558.
Historia szkoły
POCZĄTKI
Historia Zespołu Szkół Zawodowych w Kazimierzu Dolnym zaczyna się w 1918 roku – wówczas to w Nałęczowie znakomity architekt Jan Koszczyc Witkiewicz założył Szkołę Rzemiosł Budowlanych. Rok później została ona przeniesiona do Kazimierza. Zajęcia warsztatowe odbywały się na terenie dawnej garbarni przy ul. Nadwiślańskiej. Sale lekcyjne i internat ulokowano w opustoszałym klasztorze Reformatorów.
Do 1922 roku była to szkoła prywatna dotowana przez Ministerstwo Oświaty i Sejmik Powiatowy w Puławach (Sejmik stał się jej właścicielem). Pod kierownictwem znamienitego dyrektora – założyciela następował szybki rozwój placówki. W ramach zajęć praktycznych wzniesiono budynki mieszczące sale lekcyjne, warsztaty i mieszkania dla personelu. Ich projektantem był oczywiście Jan Koszczyc Witkiewicz.
Kształcenie odbywało się na wydziałach ślusarskim, stolarskim i „mularskim” (początkowo także koszykarskim). Ponieważ wykładano także historię sztuki i rzeźbę szkołę można byłoby nazywać Szkołą Rzemiosł Artystycznych. Zatrudniono wykształconą kadrę nauczycielską. Wykładowcami byli między innymi:
- Jan Koszczyc Witkiewicz (architektura),
- poeta Karol Husarski (j. polski),
- dr Taduesz Tyszkiewicz (higiena),
- rzeźbiarz Aleksander Żurakowski,
- ks. Stanisław Szepietowski (religia),
- Marian Łopuski (fizyka, chemia);
Po wyjeździe Witkiewicza do Warszawy w 1925 roku w związku z realizacją jego projektu Szkoły Głównej Handlowej, szkoła utrzymywała się ze środków Sejmiku Puławskiego. Prawdopodobnie dość nieudolnie prowadzona przez następców jej założyciela stanęła w pewnym momencie wobec groźby likwidacji. Wskutek protestów miejscowej ludności przeciwko tej decyzji, ówczesny burmistrz Tadeusz Ulanowski przekonał sejmik do dalszego finansowania szkoły, która jednak została zredukowana do jednego tylko wydziału: stolarskiego. Niedługo potem, burmistrz miasta skłonił dyrektora warszawskiej fabryki urządzeń telekomunikacyjnych do przejęcia szkoły rzemieślniczej. Nowy dyrektor uruchomił miedzy innymi wydział elektryczny, którego absolwenci znajdowali zatrudnienie w stołecznej fabryce. Szkoła otrzymała nazwę Gimnazjum Elektromechanicznego.
OKRES II WOJNY ŚWIATOWEJ
Działania wojenne 1939 roku tylko na krótki okres przerwały działalność szkoły, gdyż już w październiku tego roku wznowiono zajęcia w „Elektromechanische Werkschule”. Mimo zmian, jakie następowały w czasie okupacji na skutek aresztowania części personelu, placówka nie przerywała swej działalności przez cały okres okupacji. W ostatnim roku wojny przeniesiono ją do Wąwolnicy. Tam nauczano teorii a zajęcia praktyczne z powodu trudności lokalowych nie odbywały się. Dyrektorami byli kolejno inżynierowie: Chodakowski, Piotrowski, Oświęcimski.
POWOJENNA HISTORIA SZKOŁY
We wrześniu 1945 roku ponownie rozpoczęły się zajęcia w murach zniszczonej kazimierskiej szkoły. Z wyposażenia warsztatów wojna nie pozostawiła prawie nic, nie było też pomocy do przedmiotów teoretycznych. Częściowo uczniowie pod kierunkiem instruktorów wykonywali narzędzia z materiału z demobilu wojennego, z rozbitych czołgów, samochodów i luf armatnich. W tym okresie różnymi działającymi równocześnie szkołami kierowali : K. Siciński, Żółtowski, Szczepanik.
W latach 50-tych szkoła zawodowa w Kazimierzu zdobyła renomę i zajmowała czołowe miejsca jeżeli chodzi o poziom kształcenia zarówno praktycznego jak i teoretycznego. Jej absolwenci byli cenionymi fachowcami i bez trudu znajdowali pracę w fabrykach w Poniatowej, Radomiu, Warszawie czy Gdyni. Wielu zyskało sławę - między innymi rzeźbiarz Jan Gosławski, Tadeusz Godziszewski, Henryk Tarkowski.
Obecnie Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza przy ul. Nadwiślańskiej 9 mieści Zasadniczą Szkołę Zawodową, Technikum Hotelarskie i Technikum Logistyczne oraz Liceum Ogólnokształcące.
TABLICA INTERAKTYWNA
Fundacja Narodowego Banku Polskiego w ramach Programu wyposażenia 100 szkół ponadgimnazjalnych w zestawy interaktywne do nauki podstaw przedsiębiorczości sfinansowała zakup tablicy interaktywnej dla Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym. Tablica z powodzeniem sprawdza się na zajęciach lekcyjnych, stanowiąc nieocenioną i atrakcyjną pomoc dydaktyczną.
Fot. Katarzyna Ponikowska